Gévagomba konzerválás és gévagombasaláta- és szendvics

Fontos: a gévagomba 20 perc hőkezelést (főzést, sütést) igényel. 
Sokféle gévagombás recept IDE kattintva böngészhető.



Elkészítés: 

A sós lében konzervhez a gombát alaposan megtisztítottam, majd felvágtam kis csíkokra. Sós, fűszeres (a 3 kis üveghez 1 csapott evőkanál morzsolt bazsalikom, 2 babérlevél, kávéskanálnyi egész bors, 3 duci gerezd fokhagyma, de másképp is lehet fűszerezni) lében megfőztem a gombát, majd előzetesen kifőzött üvegekbe tettem még forrón, lével együtt, és szintén kifőzött tetőkkel lezártam. Majd visszatettem a teli üvegeket a forró vízbe, kb félig vízbe állítva, és 10 percet újraforaltam. Másnap a forralást újra megismételtem. Ezt a hőkezelést én kuktában csináálom, magasabb hőmérséklet érhető el.

Volt egy kevés gomba, ami nem fért az üvegekbe abból egy gyors saláta és egyben szendvicsrevaló készült zöldekkel, mégpedig madársóskával, citromfűvel, pár pitypanglevéllel és papsajt mályva levelével, főtt tojással. A madársóska savanyúsága mellé nem kellett igazi fűszeres öntet, így csak egy natúr joghurttal öntöttem le. Finom volt salátaként és szedvicsre halmozva is. Ezek a már kész konzervből is elékszethetők később majd. 

Madársóska (Oxalis) hazai fajok mindegyikének levele,
virága ehető, de vegyük figyelembe, hogy oxálsavat
tartalmaz, ezért csak keveset belőle

A mályvák levele, hajtása, virága, termése ehető.
Bemutatásuk, óvatossági szempontok is bővebben ITT.

Ez a végeredmény, konzerv és gévagomba saláta
idény vadzöldekkel.

Gévagombás szendvics


Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,

**********************************
Aki szívesen támogatná az oldal tartalmainak létrehozását, ITT van erre lehetősége, egészen egyszerű módon is: Erdőkóstoló adományvonal 
Köszönet minden támogatásért, de ha valaki nem tud vagy nem szeretne, anélkül is szabadon olvashat, tanulhat a blogon ehető vadnövényekről és gombákról.

 

Megjegyzések

  1. Nagyszerű ötlet, ha legközelebb "túlteng" a gívagomba, meg fogom próbálni a tartósítást (és nem a mélyhűtőbe teszem).
    A papsajtot és a madársóskát is ismerem még vasi (Sárvár) koromból, de itt pécs környékén, sőt még Szatinán sem láttam, pedig ott aztán vannak szabad rétek :)
    Ezután majd igyekszem jobban figyelni :)
    Szép napot és köszönöm a jó receptet:
    Györgyi

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi, én is teszek még el, mert az egyik már el is fogyott. Remélem találsz mályvát.

      Törlés
  2. Bár tavaly már mi is ettük a gévagombát rántva, köszönöm a további hiperszuper ötleteket! Én továbbra is csak csodállak ezért a hatalmas tudásért :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon kedves vagy, és ajánlom ezt a gombát, én szeretem nagyon!

      Törlés
  3. Mi is szeretjük. Most a bodzás-szamóca lekvároddal próbálkozom éppen. Az előbb tettem el a bodzavirágokat a citromos lébe. Apropó, a stabarkot lehet kapni biobolton kívül máshol is? Te hol szoktad beszerezni? Eddig még csak a hagyományos befőző cukrokat használtam. De örülnék, ha kiválthatnám őket.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. A stabark szerintem országos forgalmazású, én bioboltban veszem, ha nincs éppen, akkor pár napon belül rendelnek kérésre. Szerintem ezt máshol is megteszik.

      Törlés
  4. Mi erdélyben ugy tudjuk amit már ki is próbáltunk hogy az aszmás betegeken sokat segijt a fenyőfa szörp Jo hatással van.A bodza szörphöz mindig vad mentát Teszünk az nagyon feldobja

    VálaszTörlés
  5. A konzerv savanyúságnak jó?

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések