Medvehagymás jótanácsok
MEDVEHAGYMÁS "JÓTANÁCSOK"
Medvehagymaszezon van, ezért nem árt, ha vigyázunk is a medvehagymára, és a többi ehető vadnövényre, később is szükség lesz rájuk. Hiszem, hogy lehet úgy gyűjteni, hogy nem ártunk a növénynek és az életközösségeknek, erdőnek, rétnek sem.
A régi emberek gyakorlati tudásában századok tapasztalata halmozódott fel. Gondoltak a jövő évre, és az azt követő évre és gondoltak a gyerekeiknek szánt természeti javakra is. Azt az erdőt, amit utódaiknak szántak nem vágták ki, azt a rétet, amin majd még unokáik is legeltethetnek, nem törték fel. Nem rabolták le egy év alatt, a gyors haszon reményében saját és közösségi erdeiket, gyepjeiket és úgy gazdálkodtak földjeiken, hogy a talaj se merüljön ki. Ezt mára elfelejtettük.
Segítség a felismeréshez:
A medvehagyma levelei összetéveszthetők mérgező fajok leveleivel is.
Ilyen fajok a súlyosan mérgező gyöngyvirág és őszi kikerics, valamint a mérgező foltos kontyvirág. Mindhárom fajjal tud együtt élni a medvehagyma.
A gyöngyvirág később bújik elő, de még bőven a medvehagyma szezonban. Pl. most, április elején, már van, ahol bimbós, együtt a medvehagymával. A foltos kontyvirág teljesen együtt hajt időben és térben is a medvehagymával, és bizony a kicsi levelek a korai gyűjtéskor még alig mutatnak különbségeket. Az őszi kikericsről pedig sok helyen azt írják, hogy kizárólag réti faj, pedig előfordul ligetesebb erdőkben vagy legelőn felnőtt erdőkben is.
![]() |
gyöngyvirág (balról) és medvehagyma (jobbról) |
A legjellemzőbb bélyeg a medvehagyma jellegzetes illata és íze, a fokhagymaszerű illat és íz, de ezt nehéz egy nagyobb mennyiségű levél esetében leellenőrizni. A legjobb már a gyűjtéskor odafigyelve, nem marokkal, hanem lassan, levelenként szedni. A piaci árut sem árt ellenőrizni, kaptam már fotókat, és saját magam is láttam más fajt a medvehagyma között, szerencsére nem gyöngyvirágot.
A gyöngyvirág (Convallaria majalis) levelei párosan vagy hármasan nőnek egy "szárról", ill. a levélnyelek összenőttek. A "szára" alján a levélhüvelyek sokáig barnásak, majd kifehérednek. A medvehagymánál ez a hártyás levélhüvely végig áttetsző fehér, bár ez normál gyűjtéskor alig látható. Amikor elkezd kihajtani a gyöngyvirág, a levelek összecsavarodottak, mintha kis botocskák bújnának a talajból, és fokozatosan csavarodnak ki a növekedésük során. A medvehagyma levelei rögtön kiterülve nőnek egyre nagyobbra. Egy hagymából két levél, nő, de egymás mellett több hagyma is van a földben, így általában sok levél látható együtt. További információk, fotók még: itt.
A gyöngyvirág levél szürkésebb zöld, mattabb színű, levélfonáka viszont fényes, levélerezete határozottabban látható, különösen fény felé tartva. Az átvilágított leveleken és a levélfonákokon jól látható erezetbeli és fényességbeli különbségeket az alábbi fotók jól illusztrálják:
A módszer kidolgozója, a kép forrása: A Kék Bolygó ajándékai blog. Balra gyöngyvirág, jobbra medvehagyma |
![]() |
kép forrása: Lengyel Mihály |
A legveszélyesebb a helyzet, ha a nagy medvehagyma állományban gyöngyvirágok bújnak meg, alábbi fotón is ez látható. Egymás mellett, szinte egy tőről nőve hamarosan virágzik a medvehagyma a és mellette a gyöngyvirág.
![]() |
őszi kikerics levelek medvehagyma virággal |
![]() |
Foltos kontyvirág és medvehagyma levelek |
A vadnövénygyűjtés etikája, törvényei, szabályai: itt
Nagyon szuper összeállítás. Nekem ezen a héten érkezik meg a megrendelt medvehagymám, így aztán kiélhetem magam a sütés- főzés- tartósítás terén.
VálaszTörlésViki! Köszönöm! Jó "medvehagymakóstolást" Neked is, és Mindenkinek!
VálaszTörlésDe örülök, hogy ide találtam, Erdokóstoló :) Kincsre leltem, jövök még!
VálaszTörlésVicuska! Én is örülök!
TörlésAttól tartok, hogy egy 10-20 év múlva ez a tudásanyag, ami ezen a blogon található értékesebb lesz mindennél....számomra már most is az, köszönöm szépen, gratulálok, így tovább! :)
VálaszTörlésZsoldosmarci
Kedves Zsoldosmarci, igazán köszönöm. Ez a tudás megvan ám, vagy megvolt, csak fel kell idézni.
TörlésKöszönöm, nagyon jó bemutatás! Tényleg tíz év után is értékes cikk!
TörlésEddig csak a gyöngyvirággal való összetévesztés lehetőségéről
tudtam. Csak a piacról ismertem, de pár napja "szembe jött" velem egy kiránduláson. Nagyon megörültem és családtagjaim nem is akarták először elhinni, hogy medvehagyma.
Remélem nem probléma, hogy használom a bejegyzésed!
VálaszTörléshttp://baranyatermeszetbarat.hu/index.php/programok/hirek/871-itt-az-ideje
Nem :)
Törléshttp://medvehagyma.5mp.eu/web.php?a=medvehagyma&o=_NaCaDmqV8
VálaszTörlésNem ajánlom és nem támogatom az erdőből a medvehagymák kiásását. Kedves Béla bácsi magot forgalmazz inkább. Én tavaly vetettem már idén van is a kertben.
TörlésKedves Erdőkóstoló! Én is vetettem tavalyelőtt medvehagyma magot, de nem lett belőle semmi. Van ennek valami titka?
VálaszTörlésMikor, hogyan vetteted? Próbálkozni kell még! Én csak egy negyed marokkal kiszórtam a kert árnyékos részében ennyi, még csak fel sem ástam...
TörlésHa van lehetőség akkor írnék a dologhoz . ha medvehagymát akarunk szaporítani akkor , ősszel vessük el a magokat , mert kell neki egy adott fagyási pont . A magokat elszórni egy enyhén nedves talajon , félig árnyékos legyen és hagyni kell tavaszig ....ha tavasszal kibújik akkor , csak virágzás előtt vagy annak kezdési időpontjába szabad a leveleket szedni ...ha már felvirágzik akkor hagyjuk elhullatni magjait , vagy ügyesen összeszedjük őket , amikor a virág száradási részbe ér akkor levágjuk és kiszárítjuk....
TörlésKöszönjük! Továbbítom ahol tudom!
TörlésKedves Erdőkóstoló, nagy bánattal szembesültem a medvehagymatartósításos cikkek eltűnésével - megkérdezhetem az okát?
VálaszTörlés