Csalános, júdásfülgombás leves hajdinával
Európában és itthon sem volt régen a konyhában különösen kedvelt a júdásfülgomba, kevéssé tudunk fogyasztásáról, nincsenek régi júdásfülés receptjeink. A szokatlan kinézetű és állagú gomba táplálkozási erényei között sorolják, hogy kalóriaszegény, de jól eltelítő gomba, fehérje-, rost-, vitamin- és ásványianyag-forrás. Érdemes tehát fogyasztani nem éppen bizalomgerjesztő kinézete ellenére. Furcsa állaga, megjelenése azonban egyben a kulináris értékét is jelenti. Bár gombaíze nincs, porcos darabkáira jó ráharapni az ételben. Íztelensége miatt fűszerezni intenzívebben kell, és érdemes sötét színeihez olyan színű alapanyagokat társítani, amikkel étvágygerjesztővé válik az étel.
Elkészítés: 1 kisebb kockára vágott vöröshagymát és 1 gerezd fokhagymát kis olajon üvegesre pirítunk, majd hozzáadunk ízlés szerinti mennyiségben, előzetesen blansírozott és összevágott, pár leveles csalánhajtást (legfelső leveleket csak) és szintén ízlés szerinti mennyiségben júdásfülgombát is (a nagyobb darabokat összevágva). Felöntjük vízzel, sózzuk, tört borssal, babérlevéllel és szerecsendióval fűszerezzük. Ha felforrt, pár kanál hajdinát hozzáadva készre főzzük. Hajdina helyett vagy mellé üthetünk a levesbe tojást vagy kockára vágott tojáslepény is lehet a levesbetét. Mindezekkel már nem csak leves, hanem egytálétel lesz.
A csalán mint ehető vadnövény bemutatása ITT olvasható. A csalán feldogozásáról pedig ITT írtam. Aki előszőr főzne csalánt mindenképp olvassa el! Közel 100 cslános receptet pedig a csalán címkére kattintva lehet böngészni. Júdsáfülgomba konyhai bemutatása ITT, További júdsáfülés receptek pedig IDE kattintva.
Aki szívesen támogatná az oldal tartalmainak létrehozását, ITT van erre lehetősége, egészen egyszerű módon is: Erdőkóstoló adományvonal. Köszönet minden támogatásért, de ha valaki nem tud vagy nem szeretne, anélkül is szabadon olvashat, tanulhat a blogon ehető vadnövényekről és gombákról.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése